هشدار به دنیا، یخ‌ها در حال ذوب شدن هستند

یخ‌های شناور در قطب جنوب صحنه‌ای شگفت آور ایجاد می‌کنند. اما به تازگی ذوب شدن یخ‌ها در ایالت‌ دلاور آمریکا در اقیانوس قطب جنوب باعث تعجب همه شده است و هرکس با تماشای عکس چنین صحنه‌ای نگران می شود. دانشمندان این اتفاق را به پدیده شکافتن ربط دادند. این پدیده پروسه‌ای است که طی آن یک تکه کوچک از بخش عظیمی از کوه یخ جدا می‌شود. در عین حال آن‌ها اعتقاد دارند این اتفاق براثر تغییر آب و هوایی رخ نداده است.

دانشمندان می‌گویند ذوب شدن یخ‌ها در لارسن سی (عظیم ترین کفه یخی در قطب جنوب) به افزایش سطح آب‌ها مربوط نیست. کفه یخی که در آب‌ها جریان دارد، وقتی ذوب شد سطح آب‌ها را افزایش نمی دهد اما با این وجود تصویر میلیاردها تن کوه یخی که در قطب جنوب شناور هستند، نگرانی را بابت تغییر دما افزایش می دهد و این نگرانی هم به درستی است. براساس داده‌های یخ و برف بین المللی اگر ۲۰۰ کوه یخ در قطب جنوب ذوب شوند سطح آب‌ها افزایش می‌یابند.

داستان افزایش سطح آب‌ها مطمئنا در زمان حاضر و زندگی ما اتفاق نمی‌افتد اما دانشمندان هشدار دادند که برخی از قسمت‌های یخ های قطب جنوب به شدت در حال ذوب و نابودی هستند. یکی از آسیب پذیرترین بخش ها یخچال‌های Thwaites در شرقی‌ترین قسمت قاره است. در سال ۲۰۱۴ مطالعاتی دراین زمینه در نشریه تخصصی علم منتشر شد. در این مقالات گفته شد به احتمال زیاد یخچال‌ها در حال نابودی هستند یعنی یخ‌ها هر سال ذره ذره ذوب می‌شوند. محققان دریافتند که یخچال‌ها از حالا تا ۲۰۰ سال آینده نابود می‌شوند.

اما بسیاری از حوادث ناشناخته و بی ثبات و بسیاری از دانشمندان هشدار دادند که اگر بشر به انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در مقیاس بالا ادامه دهد ذوب شدن یخ‌ها در قسمت شرقی قطب جنوب زودتر از موعد اتفاق می افتد. یک مقاله جنجالی از دانشمند مشهور آب و هوا جیمز هانسن و تیمش سال گذشته منتشر شد. او در این مقاله مطرح کرد که به دلیل ذوب یخ‌ها دربخش شرقی قطب جنوب تا پایان این قرن جهان  به طرز چشمگیری شاهد افزایش سطح آب ها خواهد بود. کوه یخی لارسن سی الان به نظر حجیم می‌آید و بزرگ نیز هست اما بدترین قسمت داستان این است که ذوب یخ‌ها در قرن بعدی از تغییرات آب و هوایی نشات می‌گیرد و یک مینیاتور و نمونه کوچک شده از یخ‌ها باقی می مانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *