با حمل و نقل اشتراکی ۱۰ هزار ماشین از سطح شهر نیویورک جمع آوری می‌شود

تحقیقات MIT نشان می‌دهد فقط ۳ هزار ماشین‌ چهارنفره که با اپلیکیشن‌های حمل و نقل اشتراکی و Car hailing کار می‌کنند، می‌توانند در لحظه به ۹۸ درصد از تقاضاهای نیویورک خدمت رسانی کنند کاری که در شرایط عادی توسط ۱۴ هزار تاکسی انجام می‌شود. این تنها یکی از دست‌آوردهای حمل و نقل اشتراکی برای کاهش ترافیک و آلودگی هواست.

محققان لابراتور هوش مصنوعی و علوم کامپیوتری MIT اطلاعات ۳ میلیون سفر تاکسی‌های نیویورکی را براساس الگوریتم سفر جمع آوری و با سرویس حمل و نقل اشتراکی در برنامه تاکسی‌های آنلاین مقایسه کردند. کامپیوتر اطلاعات سفرها را مسیریابی و تغییر مسیر می‌داد و دریافت که اگر فقط ۳هزار ماشین با حمل و نقل اشتراکی به صورت بهینه و فعال کار کنند برای پاسخ به تقاضاها کافی است. در مدل تحقیقاتی MIT  پیدا شدن راننده برای مسافر بعدی کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشید.

حمل و نقل اشتراکی

دکتر خاویر آلونسو مورا رهبر گروه تحقیقاتی در این خصوص می‌گوید: «ظرفیت بالای سفر اشتراکی قابلیت این را دارد تا  تعداد وسایل نقلیه، مسیر سفر با وسایل حمل و نقل اشتراکی و زمان انتظار کاهش یابد. در نتیجه باعث بهبود کیفیت زندگی و کاهش قیمت برای مسافران می‌شود. مقداری صبر کردن برای ماشین در این سیستم با پارک کردن یک ماشین مساوی است.»

تیم تحقیقاتی گزینه‌های حمل و نقل را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند فقط ۲ هزار ون ده نفره می‌تواند ۹۵ درصد از تقاضا را جوابگو باشد.

در حقیقت اگر چند دقیقه به سفرتان بیافزایید و با بقیه مسافرین ارتباط برقرار کنید، چند هزار ماشین از خیابان‌ها کم کردید.

اگر این مدل کامپیوتری به حقیقت تبدیل شود، هزاران شغل رانندگی از بین می‌رود. خبر بد برای رانندگان حرفه‌ای ، الگوریتم توسط محققان MIT رشد یافته است. آن‌ها تمرکز جدی بر این موضوع دارند که وسایل حمل و نقل مستقل به سرعت و به راحتی در شهر تغییر مسیر ‌دهند.

البته الگوریتم MIT فرض می‌کند که برنامه تاکسی‌های آنلاین تا اندازه زیادی قادر به ارائه سرویس ماشین اشتراکی مانند اوبر پول هستند و می‌توانند به صورت مکرر تغییر مسیر داده یا مسافری جدید را به سیستم اضافه کنند.

اگر ایده سرویس به اشتراک گذاری ماشین به جای تاکسی در نظر شما احمقانه است، در نظر بگیرید که  در بسیاری از شهرها نیمی از سفرهای اوبر توسط گزینه اوبر پول انجام می‌شود. ما به زودی باید به صورت جدی پیگیر سرویس به اشتراک گذاری ماشین‌ها باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *