لایحه هوای پاک تصویب شد، این لایحه هوا را پاک می‌کند؟

لایحه هوای پاک سال ۹۴ به مجلس فرستاده شد و به گفته محمد محمودی نماینده شهریار نقاط ضعف موجود در بخش فروش خودرو و کنترل خودروها و نظارت را برطرف کرده است.

معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست  در دفاع از این لایحه در صحن علنی مجلس گفت:« باید قوانین ۲۰ سال پیش آلودگی هوا را روزآمد کنیم. زیرا بعضی از موارد آلودگی هوا مثل گرد و غبار به عنوان یک مسئله مهم، جزء مشکلات جدید است.»

محمودی در خصوص جزيیات این لایحه به خبرنگار وبلاگ می‌بریم می‌گوید: «در بحث محیط زیست و مقابله با آلوده کننده‌ها دولت احساس کرد نقاط ضعفی وجود دارد که باید رفع شود به همین دلیل  این لایحه را به صورت مفید و مختصر به مجلس ارائه کرد که رای آورد. بحث دیگر تمرکز بر این است تا وسایلی که باعث تشدید آلودگی می‌شوند را خلاف قانون بدانیم و آن‌ها را متوقف کنیم.»

به همین سبب در صحن علنی مجلس در بررسی جزئیات لایحه هوای پاک، با ماده ۳ این لایحه با ۱۳۵رأی موافق،  ۴۵ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۱نماینده حاضر در صحن موافقت شد تا بر اساس آن سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور مسئول تعیین محدودیت‌های زمانی و مکانی در موقع بروز آلودگی هوا در کشور شدند.

ماده ۳ لایحه هوای پاک

در مواقع اضطرار، سازمان با همکاری وزارت کشور و تصویب هیات وزیران ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های موقت زمانی، مکانی و نوعی را  برای پیشگیری از اثرات زیانبار و مقابله با منابع آلوده‌کننده هوا برقرار نموده و بلافاصله مراتب را از طریق رسانه‌های همگانی، به‌اطلاع عموم می‌رساند.

براساس تبصره ۲ این ماده در این شرایط تمامی دستگاهها و ارگان‌های ذی‌ربط در محدوده ضوابط قانونی موظف به همکاری و رعایت  الزامات اعلامی سازمان می‌باشند. مسؤولان و مدیران مستنکف از این حکم، مشمول ماده(۵۷۶) قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) می‌گردند.

بر اساس تبصره ۳ این ماده سازمان موظف است آیین‌نامه اجرائی مدیریت شرایط اضطرار و به‌روزرسانی آن را با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ کشور، صنعت، معدن و تجارت و ‌نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تهیه  کند و حداکثر شش‌ماه پس از ابلاغ این قانون به‌تصویب هیأت وزیران برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *