بودجه محیط زیست رشد کرد اما هنوز کم است

رئیس جمهور بودجه سال ۹۶ کل کشور را تقدیم مجلس کرد. در این برنامه بودجه محیط زیست ۶۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بسیاری از مسئولان و نمایندگان مجلس درخصوص بودجه اختصاص یافته به محیط زیست اظهارنظرهای متفاوتی داشتند.

محیط زیست صاحب کمترین بودجه کشور

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس دهم معتقد است بودجه بخش محیط زیست نسبت به بخش‌های دیگر اندک است.

او می‌گوید: «بخش اقتصادی ۲۸ هزار میلیارد تومان یعنی ۹٫۶ درصد بودجه را دارد، بخش خدمات عمومی ۱۰ هزار میلیارد تومان، یعنی ۳٫۴ و بخش فرهنگ و تربیت بدنی ۹٫۲ هزار میلیارد تومان یعنی ۳٫۲ درصد بودجه سال ۹۶ را دارد. حوزه مسکن عمران شهری و روستایی ۶ ‌هزار میلیارد تومان یعنی ۲٫۱ درصد را به خود اختصاص داده و در این میان اما کمترین مورد مربوط به بودجه محیط زیست با ۵۲۰ میلیارد تومان است که معادل ۰٫۲ درصد بودجه برآورد شده است.»

رشد بودجه محیط زیست

خلاف این نماینده مجلس، معاون سازمان محیط زیست نظر دیگری دارد. محمد مجابی، معاون سازمان محیط زیست  بودجه ۹۶ را در مقایسه با سال‌های گذشته رشد قابل توجه و نگاه ویژه دولت به محیط زیست دانست.

اعتبارات کل سازمان حفاظت محیط زیست منهای اعتبارات استان ها، از حدود ۱۷۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به ۶۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ رسیده است.

مجابی در این خصوص می‌گوید: «تعیین چهار محور اصلی محیط زیست، توسعه شبکه ریلی کشور، آب و فاضلاب در بودجه ۹۶، کمکی است تا طرح تملک دارایی سرمایه ای برای حوزه محیط زیست داشته باشیم. پس میزان اعتبارات حوزه محیط زیست نیز مورد توجهی ویژه قرار گرفت.»

در سال ۱۳۹۲ تنها ۸ صدم درصد از بودجه عمومی کل کشور به محیط زیست اختصاص داشت در حالیکه این میزان در بودجه سال ۱۳۹۶ به ۲۱ صدم درصد افزایش یافته است. در صورتی که سهم اعتبارات استانی را هم به اعتبارات ملی اضافه کنیم، این میزان از ۱۷ صدم درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۹ صدم درصد در بودجه ۱۳۹۶ افزایش پیدا می کند.

یکی از تغییرات اساسی در بودجه مربوط به محیط زیست اختصاص ردیف بوجه به در این بودجه به موضوعات گرد ‌و غبار و تغییر اقلیم، کاهش آلودگی هوا است.

بودجه ۹۶ هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است و  مشخص نیست این ردیف بودجه‌ها مورد تایید نمایندگان قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *